POMIARY NATĘŻENIA OŚWIETLENIA
Pracodawca ma obowiązek rejestrować i przechowywać wyniki pomiarów i badań czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy, w celu udostępniania pracownikom i organom kontrolnym.
Oferujemy Państwu pomiary natężenia oświetlenia. Dysponujemy urządzeniami do precyzyjnego pomiaru wymaganej ilości światła w miejscach pracy i wypoczynku oraz do sprawdzania poszczególnych urządzeń świetlnych.
SKORZYSTAJ Z NASZEJ OFERTY!
Kodeks Pracy oraz Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. – nakłada na pracodawcę obowiązek zapewnienia oświetlenia elektrycznego o parametrach zgodnych z polskimi normami.
Dlatego istotnym jest, aby zainstalowany system oświetleniowy spełniał wymagania zawarte w normie oświetleniowej PN-EN 12464-1:2012 „Światło i oświetlenie miejsc pracy. Część 1: Miejsca pracy we wnętrzach.”
Pomiary natężenia oświetlenia powinny być dokonane: po oddaniu pomieszczeń do użytku, przy tworzeniu stanowisk pracy, po dokonaniu modernizacji oświetlenia na stanowisku pracy w przypadku wyników pomiarów niezgodnych z normą, po zmianie rodzaju oświetlenia, po zmianie aranżacji oświetlenia.
Poziom natężenia oświetlenia potrzebny do wykonywania określonej pracy wzrokowej dobiera się w zależności od: stopnia trudności pracy wzrokowej zależnej od współczynnika odbicia przedmiotu pracy, wielkości kontrastu jaskrawości szczegółu przedmiotu z jego tłem. Im mniejszy współczynnik odbicia i kontrast szczegółu z tłem – tym większy jest stopień trudności pracy wzrokowej; wielkości pozornej szczegółu pracy wzrokowej.
- Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy
- Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe
- normy PN EN 12646-1:2012 Światło i oświetlenie – Oświetlenie miejsc pracy – Część 1: Miejsca pracy we wnętrzach.